Zainspirowani Szukalskim - edycja I - Kazimierz Dolny 2022

Przedstawiam multidyscyplinarny Projekt artystyczny „Zainspirowani Szukalskim”, który zainicjowałam będąc pod wrażeniem filmu "Walka" , zrealizowany przez Fundację Helisa przy współpracy z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskim. Patronem głównym Projektu był Archives Szukalski z Los Angeles a honorowymi patronami Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Promocję medialną wspierało m.in. Radio Lublin, RMF Classic oraz portale popularyzujące sztukę.
Naszym celem była prezentacja prac artystycznych zainspirowanych sztuką Stanisława Szukalskiego podczas 16. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia 2022. Była to pierwsza, inauguracyjna odsłona Projektu, który zamierzamy rozwijać w kolejnych latach. W Projekcie wzięło udział 36 artystów z kraju i zagranicy oraz 8 ekspertów.
Podstawowym założeniem Projektu było przygotowanie 5 ekspozycji prac plastycznych (rzeźba, malarstwo, rysunek, batik, instalacja, grafika, fotografia, projektowanie użytkowe), zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego oraz działania towarzyszące o charakterze multimedialnym: mapping na murach Zamku, performance tatuatorski,
4 koncerty muzyki autorskiej, nawiązującej do życia i twórczości Artysty, a także prezentacja unikalnych materiałów dokumentujących jego wypowiedzi, prelekcje dotyczące oryginalności dokonań Szukalskiego. Przypomnieliśmy także podczas otwartej projekcji oryginalny film dokumentalny o Szukalskim (produkcji Netflix) „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, poprzedzony wywiadem ze współproducentką Anną Dobrowolską oraz reżyserem filmu Ireneuszem Dobrowolskim.
Projekt obejmował wydarzenia jednorazowe oraz rozłożone w czasie (wystawa w Oddziale Historii Kultury Regionu trwała do połowy września). Działania realizowane były w wielu lokalizacjach Kazimierza Dolnego: Zamek, Muzeum Nadwiślańskie z oddziałami (Kamienica Celejowska, Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej), Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, Winnica Kazimierskie Wzgórza, Hotel Spichlerz oraz szeroko pojmowana przestrzeń miejska.
Postać Stanisława Szukalskiego wiąże się mocno zarówno z filmem, jak i sztuką oraz wyjątkowym miejscem, jakim jest Kazimierz Dolny. W Mięćmierzu, na Albrechtówce, znajdują się ruiny Willi Szukałka, będącej w okresie międzywojennym własnością Szukalskiego, który przez jakiś czas mieszkał, tworzył i wypoczywał w Kazimierzu.
Wierzymy, że ten Projekt nie tylko przywróci należną sławę tego wielkiego Artysty, ale będzie też twórczą kontynuacją jego niepowtarzalnych plastycznych wizji, a efekty będą oryginalne, ciekawe i inspirujące. Ważnym długofalowym celem Projektu jest zmiana postrzegania twórczości Szukalskiego w negatywnych kontekstach, podkreślenie artystycznej wartości jego dzieła i przywrócenie należnej rangi w historii sztuki. Nie do przecenienia była integrująca rola Projektu - spotkanie kilkudziesięciu współtwórców wydarzenia w tak wyjątkowym miejscu, wymiana myśli, informacji oraz wzajemna inspiracja. Pozytywny odbiór wśród licznej publiczności utwierdził nas w przekonaniu, że Projekt „Zainspirowani Szukalskim” wymaga twórczej kontynuacji.