Uwiecznienie. Wystawa na jubileusz 240 - lecia Ogrodu Botanicznego UJ

Uwiecznienie. Wystawa na jubileusz 240 - lecia Ogrodu Botanicznego UJ

Wystawa prezentowała indywidualne prace Marthy oraz te powstałe przy artystycznej współpracy z artystą Januszem Gilewiczem, do projektu dołączył również Bret Roberts oraz Filip Jarosz który wykreował mapping na rzeźbie.

W swojej sztuce szukam czegoś nierzeczywistego, ulotnego, magicznego. Już same materiały, z których tworzę, zebrane w naturze, mają zapisany w sobie „boski kod”. W harmonii i pięknie przyrody kryje się tajemnica – ja nazywam to Duszą.

Szukam sposobów jak ją UWIECZNIĆ.

Bogaty świat flory od dawna jest dla mnie kopalnią inspiracji. Formy niezwykłych roślin są jak gotowe rzeźby. Jest takie szczególne miejsce dla mnie, to założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Setki ludzi przychodzi tu aby podziwiać egzotyczne, niezwykłe rośliny zebrane w jednej przestrzeni. Dzięki przychylności obecnego dyrektora Ogrodu dr hab. Michała Węgrzyna, dostałam wybrane przeze mnie liście, aby uwiecznić je w rzeźbach.

Najpiękniejszy, a zarazem najtrudniejszy do utrwalenia okazał się imponujący liść Wiktorii Królewskiej, zwanej również Wiktorią amazońską (Victoria amazonica, syn. Victoria regia).To niesamowity liść. Jest tak wielki, dekoracyjny i piękny, że zapiera dech w piersiach. Jego rewers przywodzi na myśl konstrukcje gotyckiej katedry. Niezwykle imponujący, kolosalnych rozmiarów jest także liść Gunnery Olbrzymiej – największy i najokazalszy okaz tej rośliny w Polsce znajduje się właśnie w krakowskim OBUJ. 

 Wszystkie te formy unieśmiertelniłam w rzeźbach do których oglądania serdecznie zapraszam . Jedna z nich pt "Uwiecznienie" zostanie w Ogrodzie Botanicznym na stałe.

01 02 03A 04 08a 05 09 10 12 12a 13 14 07 06 11 16 15 19 17 18