PASCULP PROJECT

PASCULP PROJECT

PASCULP PROJECT (PA od paint, SCULP od sculpture) - to nowatorski projekt dwojga artystów: Marthy Mulawy (rzeźbiarki z Krakowa) i Janusza Gilewicza (malarza z Nowego Jorku).

Głównym motywem i inspiracją rzeźb Mulawy jest natura i jej niespotykane formy (fragmenty drzew, liście, korzenie). Artystka łączy je z formami rzeźbiarskimi, używając motywów podkreślających klasyczne piękno ludzkiej twarzy.
Pasją Gilewicza jest ciągłe eksperymentowanie i poszukiwanie nowych form ekspresji w sztukach wizualnych.
Spotkanie artystów dwóch rożnych dziedzin sztuki w trakcie Nocy Muzeów w Pracowni Jagi Hupało w maju 2023 roku było punktem zwrotnym w ich działalności artystycznej. Łącząc swoje talenty, stworzyli nowy nurt w sztuce i nazwali go PASCULP.
Jest to nowa wartość w działalności artystycznej, pokazująca że artyści nie muszą ze sobą konkurować, lecz współpracować. Nie do osiągnięcia oddzielnie, gdyż każdy artysta jest zwykle skoncentrowany na swojej dziedzinie, w której się specjalizuje.
Takie współautorstwo malarza i rzeźbiarza w jednym dziele sztuki jest czymś nowym.
Pasculp to koegzystencja natury z człowiekiem, symbioza Yin/Yang, współpraca dwójki niezależnych artystów, realizujących wspólnie jedno dzieło. To nie polichromia, patyna, czy malowanie po rzeźbiarskiej bryle – to otwarty dialog, w którym artyści dopełniają się tworząc sztukę, która przełamuje bariery płci, języka, religii czy polityki.
Pasculp to droga wewnątrz tego, co zostało odkryte w naturze i przetworzone w dzieło artystyczne. To wydobycie “uśpionego piękna natury“ bez naruszania jej niedoścignionej harmonii i doskonałości. Sztuka w naturze i natura w sztuce – PASCULP.

IMG_20230922_183339 IMG_1737 PASCULP ART 4K-19 02 IMG_20231207_124433 IMG_2666 20240129_141646 !IMG_2906