Mistyk

Mistyk

W swojej sztuce szukam czegoś nierzeczywistego, ulotnego, magicznego. Już same materiały, z których tworzę, zebrane w naturze, mają zapisany w sobie „boski kod”. W harmonii i pięknie przyrody kryje się tajemnica – ja nazywam to Duszą.

Bogaty świat flory od dawna jest dla mnie kopalnią inspiracji. Formy niezwykłych roślin są jak gotowe rzeźby. Jest takie szczególne miejsce dla mnie, to założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Setki ludzi przychodzi tu aby podziwiać egzotyczne, niezwykłe rośliny zebrane w jednej przestrzeni. Dzięki przychylności obecnego dyrektora Ogrodu dostałam wybrane przeze mnie liście, aby uwiecznić je w rzeźbach. Najpiękniejszy, a zarazem najtrudniejszy do utrwalenia okazał się imponujący liść wiktorii królewskiej, zwanej również wiktorią amazońską (Victoria amazonica, syn. Victoria regia).

To niesamowity liść. Jest tak wielki, dekoracyjny i piękny, że zapiera dech w piersiach. Jego rewers jest skomplikowany jak konstrukcja gotyckiej katedry. Zamieniłam go więc w postać „Mistyka”. Dodatkowo, by oddać jego majestat, podkreśliłam klejnotem wkomponowanym w centrum rzeźby.

Od kiedy mój Mistrz zwrócił uwagę na monochromatyczny koloryt moich prac, staram się konsekwentnie wprowadzać kolor. Patyna na rzeźbach jest jak skóra, nie można jej lekceważyć, dodaje życia rzeźbie. Teraz długo myślę nad kolorem dla swoich prac, jest dla mnie bardzo ważny. Kolory również mają swoją moc, unikalną wibrację, można przy ich opisie posługiwać się innymi muzycznymi terminami, takimi jak gama, tonacja, harmonia czy dźwięczność. Tu zdecydowałam się na barwy ciepłe, czerwony i złoty.

ZŁOTY kolor oznacza prestiż, coś cennego i pożądanego. Łączy męską energię ze słońcem. Złoto dodaje wszystkiemu blasku, wprowadza element doskonałości. Związane jest z ideałami, zrozumieniem, inspiracją, duchowością. Jest to kolor zwycięstwa i przywodzi na myśl Królestwo.

CZERWONY to najbardziej energetyzujący kolor w całej palecie barw. Oznacza przywództwo i determinację. Budzi życiową siłę. Używany też do wyrażania głębokiej miłości. To również szczęście, męska energia, pasja, siła, szybkość i działanie.

 

Pozyskanie materiału – Kraków; ‎październik ‎2022

Gotowa rzeźba – luty 2023

01 03 !IMG_20230324_201152 06 05