Madonna z Ziołami – Strażniczka Sanktuarium Pokrzywy

Madonna z Ziołami – Strażniczka Sanktuarium Pokrzywy

Leśniczówka Jagi Hupało to miejsce magiczne, pełne pięknych przedmiotów, pachnących ziół, otoczone szemrzącym potokiem i dziką naturą. Znalazła się tam również moja rzeźba dedykowana specjalnie do tego miejsca.

Spacerując z Jagą po lesie obok jej leśniczówki w górach Bardzkich dostrzegłam pień a właściwie jego fragment który przyciągnął mój wzrok. To jego niezwykła faktura, która przypominała wijące się fale włosów misternie ułożonej fryzury zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Fragment tego pnia zabrałam do domu z zamiarem przywiezienia go z powrotem do Bardo ale w formie rzeźby. Chciałam aby była osadzona w tym niezwykłym miejscu, które ujęło mnie pięknem natury oraz swą historią.

Zwiedzając miasteczko Bardo ważnym punktem programu jest bazylika i jej największy skarb – romańska rzeźba Madonny słynącej z cudów. Zupełnie poza moja świadomością, najprawdopodobniej stała się inspiracją sprawiając, że w tym naturalnym kawałku butwiejącego pnia dostrzegłam kształt figuratywny. Postać trzyma w dłoniach pokrzywę – ulubione, magiczne zioło Jagi.

Zanim jednak objawił mi się i przybrał swój ostateczny kształt musiało upłynąć kilka miesięcy. Zwykle tak to wygląda, że chodzę długo obok takiego „trofeum” zanim ostatecznie zdecyduje zabrać go do pracowni „na warsztat”. Musi nadejść ten „właściwy moment” kiedy zobaczę w nim to co ukryte. Póki co schnie, jest czyszczony a następnie zabezpieczany i utwardzany. Zazwyczaj drewno jest bardzo kruche ponieważ nie wycinam rosnących, żywych drzew tylko zbieram te zdegradowane i butwiejące już fragmenty – to one są najpiękniejsze.

Dziennikarka Beata Biały nazwała moją rzeźbę „Madonną z Ziołami”.
Strzeże ona teraz leśniczówki Jagi w środku pięknego lasu.

01a 02 04b 05b 07b 08b 06b 10aa