Jak dobrać obraz do swojego wnętrza.

Jak dobrać obraz do swojego wnętrza.

Od zarania dziejów człowiek miał pragnienie oswajania swojej przestrzeni do życia. Mamy wewnętrzną potrzebę otaczania się pięknem, tym co do nas przemawia i co nas określa. Każdy z nas jest inny i to jest wspaniałe. Wnętrze w którym spędzamy czas powinno odzwierciedlać nasze upodobania, zainteresowania i pozytywnie nas nastrajać każdego dnia - harmonizować z nami.

Nawet najpiękniejsze wnętrze bez sztuki jest jak bez duszy. To ona nadaje indywidualny charakter wnętrzu. Człowiek jest ciekawy, nie znosi sterylności i nudy, lubi zawiesić oko na czymś wyjątkowym, oryginalnym, miłym..
Kiedy projektowałam wnętrza zauważyłam że klienci boją się zapraszać sztukę do swojego domu. Opór ten spowodowany jest niepewnością, może nawet niechęcią przed oceną ich wyboru przez znajomych. Dlatego w większości żyjemy w podobnych wnętrzach, niczym ekspozycja sklepowa. Ośmiel się, zobaczysz że warto! Tylko tak stworzysz niepowtarzalną, indywidualną przestrzeń. Efekt osiągnięty oryginalnym dziełem sztuki jest dużo większy niż najbardziej designerskim meblem. A Twoje poczucie określenia swojego miejsca i przynależności do niego – bezcenne. Szczególnie teraz jest to ważne bo spędzamy w nim większość czasu.

Jaki obraz wybrać
Taki który Ci się podoba. Zdaj się na swoją intuicję. Jeśli patrząc na dzieło czujesz że rezonuje z Tobą to jest TO. Możesz doradzić się zaufanej osoby lub profesjonalisty ale ostatecznie to Ty będziesz mieszkał z tym dziełem więc musisz czuć się z nim dobrze.
Obraz może być dominantą w stonowanym wnętrzu lub odwrotnie nawiązywać do kolorystyki całości i się z nią scalić. Kieruj się swoimi odczuciami, czy chcesz ożywić przestrzeń czy raczej uspokoić.
Każdy z nas jest inny. Jeden kocha góry , drugi morze a trzeci konie. Niektórzy potrzebują mocnej kolorystyki i dynamicznej plamy a inni pastelowej lub stonowanej, monochromatycznej.

Moja rada:
Jeśli nie możecie się zdecydować lub podoba Wam się kilka różnych dzieł to najlepiej jest przymierzyć obraz do wnętrza lub zrobić wizualizacje.

Jaki format wybrać
Obraz powinien być proporcjonalny do ściany jaką dysponujesz. Nie może przytłoczyć ani być zbyt mały. Jeśli masz dużą ścianę możesz wybrać jeden duży obraz. Dobrym rozwiązaniem będzie dwa lub więcej mniejszych ( dyptyk, tryptyk) lub galeria wielu obrazów. Eksperymentuj i przymierzaj.

Jak powiesić (wyeksponować) obraz
Na wysokości oczu. W zależności od formatu czasem można linię górną ramy zrównać z framugą drzwi to zależy od sytuacji i miejsca gdzie ma się znaleźć.
Wielkoformatowe obrazy możemy postawić na podłodze. Można również ustawić obraz na komodzie bądź niskiej szafce. Są obrazy które stawiamy w oknie. Dotyczy to batiku ponieważ jest jak witraż i pięknie przenika przez niego światło z zewnątrz. Jeśli wieszamy więcej obrazów to komponujemy je w prostokącie lub kwadracie w zależności od proporcji ściany.

Jak oprawić obraz
Często twórcy sami dobierają ramy do swoich dzieł aby ich nie przytłoczyły i pięknie się eksponowały.
Jeśli sami decydujemy o oprawie to uwzględnijmy styl i kolorystykę wnętrza. Jeśli mamy stylowe wnętrze i złote dodatki jak lampy, karnisze czy inne przedmioty to złota, ozdobna rama będzie stosowna. W innym wypadku postawmy na prostą ramę. Kolory: srebrny, złoty, czarny i biały są najbardziej uniwersalne i eleganckie. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz wybierz czarny. Jeśli mamy kilka obrazów we wnętrzu to zastosuj jeden kolor oprawy.
Jeśli obraz jest naciągnięty na blejtram a krawędzie estetycznie wykończone to możemy powiesić obraz bez ramy , szczególnie gdy wnętrze jest proste i nowoczesne.

Jak oświetlić obraz
Najlepiej jeśli mamy możliwość skierowania na obraz dedykowanego oświetlenia. Może to być halogen sufitowy zwrócony w stronę obrazu lub specjalna „lampka obrazowa”.
Mam nadzieje że ośmieliłam Was i zaczniecie odważnie dekorować swoje wnętrza sztuką. Powodzenia!

04a 08a

!!!IMG_20190110_140555a

!!!116868554 !!!115478555

Jestem autorką tych obrazów i wnętrz. Chętnie doradzę Państwu.

https://marthamulawa.pl/kontakt