Ikar

Ikar

Ikar - postać lecąca w stronę słońca, w kierunku realizacji marzeń, lekki i wolny jak ptak. Rozwijać skrzydła mając za nic ograniczenia, przekraczać granice, wzbijać się ponad przeciętność - to jego cel. Nie bacząc na zagrożenia porzucić schematy. Szaleństwo czy bohaterstwo?

Rzeźba „Ikar” ma swoje korzenie w cyklu malarskim "Sen o lataniu", który realizowałam w 2017 roku. To projekt, który ma nam uświadomić, jak ważne jest, aby w życiu mieć pasję i ją realizować. To ona uskrzydla nas i daje siłę do ogromnych wyrzeczeń, ale również czyni nas szczęśliwymi i spełnionymi. Jest to również moja droga, którą chciałabym podążać w swojej twórczości.

Mój Ikar nie jest tym, który ginie niezauważony na pejzażu przypisywanym Pieterowi Brueglowi starszemu. To raczej bohater uchwycony w momencie ekstatycznego zachwytu lotem, wznoszeniem się ponad przeciętność, „wylatujący nad poziomy”, jak w Mickiewiczowskiej „Odzie do Młodości”. Pragnę, aby ten młodzieńczy entuzjazm i idealizm zawsze mi towarzyszył :-)

Rzeźba wykonana z brązu, umieszczona na patynowanym postumencie.
Każdy odlew jest inny. Skrzydła wykonane z różnych materiałów. Tu z drewna gwajakowego, najcięższego, jakie występuje na świecie. Drewno to wyróżnia się wyjątkową twardością, a zawarte w nim żywice mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

 

795739_4b 795739_2b